رنگ آمیزی صحیح سایت

طراح سایت باید اطلاعات دقیق و کاملی در خصوص دایره رنگ و اسکیم‌های مختلف رنگی و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها داشته باشد.

 رنگ آمیزی صحیح سایت

استفاده از رنگ ها در طراحی سایت

 

در صورتی که از رنگ‌های نامنسجم و با نسبت نادرست در طراحی سایت استفاده کنیم،نایکنواختی بصری ایجاد شده سبب آزار کاربر و ترک سایت توسط وی خواهد شد.

در این خصوص طراح باید اطلاعات دقیق و کاملی در خصوص دایره رنگ و اسکیم‌های مختلف رنگی و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها داشته باشد.

رنگ ها در طراحی سایت

 

زمانی که ما رنگی را مشاهده می‌کنیم قسمی از مغزمان که هیپوتالاموس نام دارد، سیگینال‌‌هایی را به سمت غده هیپوفیز ارسال می‌کند و از آن‌جا دستوراتی به سمت غده تیروئید ارسال می‌شود. در نهایت غده تیروئید هورمونی ترشح می‌کند که احساسات، خلق و خوی و رفتار ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.


در کتاب “رنگ‌ها” اثر نیل پاتل آمده است که رنگ‌ها به میزان ۸۵% در انتخاب محصولات توسط مشتریان موثرند.

 

پس به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که هر سایتی نیز که از رنگ‌بندی مناسبی برخوردار باشد، تاثیر بیشتری بر روی مخاطبانش خواهد گذاشت. پس زمان آن رسیده که شما از این روش به بهترین شکل ممکن بهره ببرید. انتخاب رنگ‌بندی درست، موفقیت شما را تضمین می‌کند.


روان‌شناسی رنگ چیست؟

رنگ ها در طراحی سایت
روانشناسی رنگ یکی از شاخه‌های روانشناسی است و به تاثیر رنگ‌های مختلف بر روی رفتار انسان‌ها می‌پردازد. هرچند که بعضی از محققان به دلیل پیچیدگی تئوری و تست‌های این رشته، آن را جزو شاخه‌های روان‌شناسی نمی‌دانند، اما با این وجود تاثیرات رنگ‌ها بر روی انتخاب‌های مردم امری انکار‌ناپذیر است.
تحقیقات نشان می‌دهد که مشتریان در عرض ۹۰ ثانیه به یک نظر در مورد محصولی می‌رسند و سهم رنگ‌ها در شکل گیری این نظر بین ۶۲ الی ۹۰ درصد است. اشخاصی مانند رهبران، مدیران اداری ، معماران ، آشپز‌ها ، طراحان محصول و مغازه‌داران برای حفظ و بهبود موقعیت کاری خود، باید هرچه بیشتر اطلاعات خود را در زمینه روانشناسی رنگ افزایش دهند.

 

 بیشتر بدانید:  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت

 

همه مخاطبین سایت به رنگ بندی سایت در همان قدم اول واکنش نشان میدهند و این یک عمل غیر منتظره است. البته یکی از مسائل مهم در انتخاب رنگ هنگام طراحی سایت توجه به علایق مخاطبین در کشور مقصد نیز هست. یعنی ممکن است رنگ بندی سایت شما از نظر مخاطبین در یک کشور جالب باشد اما از نظر مخاطبین در کشور دیگر اصلا جذابیتی نداشته باشد.

یکی از مجموعه های اصلی رنگ در طراحی سایت ها ،رنگ های گرم هستند. رنگ های گرم عبارتند از قرمز ، نارنجی ، زرد و طیف متنوعی که از ترکیب این رنگ ها بوجود می آیند. رنگ های گرم همیشه نشان انرژی و نشاط هستند و بهتر است که همیشه در کنار رنگ های هم خانواده خود استفاده شوند. در طراحی سایت های تبلیغاتی بهتر است همیشه از رنگ های گرم استفاده کنید اما دقت داشته باشید با توجه به این که رنگ های گرم چشم ها را نیز اذیت میکند بهتر است بیش از حد از این نوع رنگ در سایت استفاده نکنید.

قرمز رنگ بسیار گرمی است و میتواند نشانه جنگ و یا حتی عشق و علاقه باشد اما جالب است بدانید که رنگ قرمز در طراحی سایت تاثیر مهمی بر بازدیدکننده دارد و باعث بالا رفتن فشار خون و میزان تنفس میشود. در عین حال از رنگ قرمز میتوان برای پر اهمیت نشان دادن بخشی از یک وب سایت نیز استفاده کرد. حتی میتوان از این رنگ برای نشان دادن هشدار در وب سایت نیز استفاده کرد. اگر مایل هستید در وب سایت خود شور و شوق را به بازدیدکننده انتقال دهید سعی کنید از رنگ قرمز با درجات روشنی و تاریکی متفاوت استفاده کنید

رنگ زرد یکی دیگر از رنگ های گرم است و در واقع درخشان ترین و پر انرژی ترین رنگ در این خانواده است. زرد رنگی فریبنده است که با امید نیز همراه است. از رنگ زرد مانند رنگ قرمز میتوان به عنوان رنگ هشدار نیز استفاده کرد البته نه به شدت رنگ قرمز.

از رنگ زرد روشن معمولا در طراحی سایت های کودکانه میتوان استفاده کرد و برای این که رنگ بندی سایت یکنواخت نباشد میتوانید از رنگ نارنجی در کنار رنگ زرد استفاده کنید. همچنین استفاده از رنگ زرد تیره ای که به سمت طلایی میرود نیز برای طراحی سایت های لوکس و تجملاتی نیز میتواند جالب باشد.


دسته بعدی رنگ بندی در وب سایت ها رنگ های سرد هستند. رنگ های این مجموعه شامل آبی ، سبز و بنفش و کلا رنگ هایی که در طیف میان این رنگ ها قرار میگیرند هستند. رنگ های سرد معمولا رنگ های آرام بخشی هستند. یکی از رنگ های مجموعه رنگ سرد رنگ سبز است که همیشه انسان را به یاد طبیعت می اندازد. این رنگ همیشه حس نو شدن ، تازگی و رشد را به یاد انسان می آورد اما نوعی تمایل به تعادل و هماهنگی را نیز در بازدیدکننده تقویت میکند. استفاده از این رنگ برای سایت هایی که در زمینه نوسازی و یا طبیعت فعال هستند بیشتر توصیه میشود.

رنگ آبی همیشه برای نشان دادن صلح ، آرامش و احساس مسئولیت بکار میرود. آبی روشن رنگی دوستانه و در عین حال با طراوت و رنگ آبی تیره نشانه قدرت و قابل اعتماد بودن است. در برخی فرهنگ ها رنگ آبی نشانه معنای معنوی و یا مذهبی نیز میباشد. در واقع در استفاده از رنگ آبی در سایت بایستی به میزان تیرگی و یا روشنی آن دقت کنید.

رنگ بنفش همواره نشانه ای از ثروت و اشرافیت است. همچنین میتوان از رنگ بنفش در زمینه سایت های فعال در زمینه تخیل و موراطبیعه نیز استفاده کرد. معمولا از رنگ بنفش روشن برای نشان دادن تازگی و عشق و از رنگ بنفش تیره برای نشان دادن ثروت و لوکس بودن استفاده میشود.

 

گردآورنده : گروه شیکو

آمار سایت

Website Traffic

اطلاعات مراجعه کننده

افراد آنلاین

Online Countries

xx

نقشه سایت

Please publish modules in offcanvas position.