سئو سایت چیست

سئو یک اصطلاح کلی است که همه روش های مورد استفاده به منظور حصول اطمینان از دیده شدن سایت و محتوای سایت در نتایج موتورهای جستجو را سئو می گویند.

 سئو سایت

بهینه سازی سایت | سئو سایت

 

 

با توجه به ۷۵ برابر شدن تعداد بازدید ایرانیان از اینترنت در دو سال گذشته ، اهمیت حضور شما در عرصه تجارت الکترونیک غیرقابل انکار است.اما فقط داشتن یک سایت کافی نیست ، طبق امار بیش از ۸۰ درصد مردم در جستجوی گوگل به جز صفحه اول ، صفحه ی دیگری را مشاهده نمی کنند.پس شما برای ارتقای تجارت خود و کسب بازار بزرگ اینترنت چاره ای ندارید جز اینکه در صفحه اول گوگل باشید!! ما شما را تضمینی صفحه اول گوگل می اوریم و تجارتتان را دگرگون می کنیم!! این یک شعار نیست ، بسیاری از مشتریان ما دیگر بازاریاب های خود را کاهش داده اند و از شر هزینه های تبلیغات دیگر خود خلاص شده اند و سود قابل توجهی را بدست آورده اند! شیوه های نوین تبلیغات را تجربه کنید ، ما تضمین سود چند برابر شما را می کنیم!!

سئو چیست؟

 

به زبان ساده، سئو یک اصطلاح کلی است که همه روش های مورد استفاده به منظور حصول اطمینان از دیده شدن سایت و محتوای سایت در نتایج موتورهای جستجو را در بر می گیرد. این روش ها می توانند شامل سئوی داخلی که مربوط به خود سایت و صفحات آن است و سئوی خارجی مانند ایجاد لینک و تبلیغات در رسانه های اجتماعی باشند و در نهایت سبب افزایش بازید سایت شوند.

 

 بیشتر بدانید:   ترفند افزایش رتبه سایت در گوگل

 

در این مقاله، منظور از "دیده شدن سایت" این است که سایت شما در نتایج اصلی (organic results) موتورهای جستجو برای یک واژه کلیدی خاص، در چه جایگاهی قرار می گیرد. نتایج اصلی متفاوت با نتایج خریداری شده (Paid results) قرار دارند و شامل نتایجی هستند که به طور طبیعی در صفحه نتایج جستجو ظاهر می شوند بدون اینکه برای نمایش آن ها در این صفحه، هزینه ای پرداخت شده باشد.

صفحه نتایج جستجوی گوگل

چرا به سئو نیاز دارید؟

سئو سایت با معماری قوی سایت و ایجاد مسیریابی درست (clear navigation) ، کمک می کند تا موتورهای جستجو وبسایت شما را راحت تر و سریع تر ایندکس کرده و در فهرست نتایج خود قرار دهند. اما نکته مهم تر این است که این کار سبب می شود تا بازدید کنندگان تجربه خوبی از سایت شما داشته باشند و این تجربه خوب، خود باعث تشویق کاربران به بازدید مجدد خواهد شد. چیزی که اهمیت این مسئله را باز هم بیشتر می کند این است که توجه گوگل به تجربه کاربر روز به روز در حال افزایش است.

در سال 2014، آماری منتشر شده بود حاکی از اینکه 64 درصد از ترافیک سایت ها از نتایج جستجو حاصل می شود، در مقابل 2 درصد که از شبکه های اجتماعی می آید، 6 درصد از نتایج پولی جستجو، 12درصد مستقیم و 15 درصد از سایت های دیگر. و در سال 2015، از کل ترافیک حاصل از موتورهای جستجو، گوگل بیش از 90 درصد سهم داشته است. بنابراین واضح است که باید حضور قدرتمندی در میان نتایج اصلی گوگل داشته باشید اما سوال این است که چه قدر قدرتمند؟

نتایج بررسی رتبه بندی وبسایت ها نشان می دهد که در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل، پنج رتبه اول 67.60 درصد کلیک ها را جذب کرده اند و نتایج 6 تا 10، تنها 73. 7 درصد کلیک های کاربران را به خود اختصاص می دهند. بنابراین واضح است که سایت شما باید در بین پنج نتیجه اول قرار بگیرد.

 

اما چگونه باید به چنین جایگاهی برسید؟ برای سئو سایت باید توصیه هایی را دنبال کنید که در ادامه در دو بخش "موتورهای جستجو دنبال چه می گردند؟" و "موتورهای جستجو دنبال چه نمی گردند؟" آمده است.


موتورهای جستجو دنبال چه می گردند؟

1- ارتباط معنایی و موضوعی

عبارتی که در مورد آن جستجو می کنید، ممکن است پاسخش آنقدر ساده باشد که در همان صفحه اول نتایج و بدون نیاز به کلیک بر روی نتایج، پاسخ آن را به دست آورید و ممکن است پیچیده تر باشد و نیاز داشته باشید که بر روی یک یا چند نتیجه جستجو کلیک کنید. اما عبارت مورد جستجو هر چه که باشد، موتورهای جستجو تلاش می کنند تا نتایجی را نمایش دهند که بیشترین ارتباط را با عبارت مورد جستجو دارد.

برای سئو بهتر ،شاید هیچ وقت کاملاً مشخص نشود که الگوریتم های موتورهای جستجو چطور این نتایج را برای نمایش دادن انتخاب می کنند، اما اساس فاکتورهایی که این نتایج را تحت تاثیر قرار می دهند، این مرتبط بودن نتایج با چیزی است که مورد جستجو قرار گرفته است.

2- کیفیت محتوا

آیا محتواهایی که در سایت خود منتشر می کنید مفید و کاربردی هستند؟ آیا در هنگام تولید محتوا به جای صرفاً در نظر گرفتن موتورهای جستجو، مخاطب انسانی را در نظر می گیرید؟ باید هم همین طور باشد. پژوهش اخیر Searchmetrics در مورد فاکتورهای رده بندی برای سئو بهتر نشان می دهد که امروزه محتواهای طولانی تر که نیاز کاربر را به طور کلی برآورده می کنند نسبت به محتواهایی که صرفاً کلمات کلیدی پراهمیت را در خود جای داده اند، بیشتر مد نظر گوگل هستند.

 

بنابراین بهتر است دیگر نگران کلمات کلیدی نباشید و بیشتر بر روی تجربه کاربر تمرکز کنید.

3- تجربه کاربری

برای ایجاد بهترین تجربه کاربری، سئو می تواند بسیار سودمند باشد. برای این منظور سایت شما باید ناوش آسان داشته و به سادگی قابل مرور کردن باشد. به لینک های داخلی و محتوای مرتبط نیز نیاز دارید. همه این ها در نهایت نه تنها باعث می شود که بازدید کنندگان در سایت شما بمانند بلکه سبب اشتیاق بیشتر آن ها برای بازدید از بخش های مختلف وبسایت شما نیز خواهد شد.

4- سرعت سایت

سرعت سایت، کم کم به یک فاکتور مهم برای موتورهای جستجو و سئو سایت تبدیل می شود. گوگل هم اکنون در حال برچسب گذاری نتایجی است که بر اساس پلتفرم Accelerated Mobile Page که بطور خلاصه AMP گفته می شود و صفحات موبایلی شتاب یافته است .

5- سازگاری سایت با نمایشگرهای مختلف

سئو سایت

آیا سایت شما و محتوای آن با نمایشگرهای مختلف سازگار است؟ در نظر داشته باشید که گوگل اعلام کرده است که طراحی ریسپانسیو (responsive design) بهترین روش بهینه سازی و سئو سایت ها برای گوشی های تلفن همراه است.

6- لینک دهی داخلی

معمولاً نویسندگان و ویرایشگران در هنگام انتشار یک مقاله برای سئو بهتر، از لینک های داخلی نیز استفاده می کنند. استفاده از لینک های داخلی کمک می کند تا ترافیک سایت شما در صفحات مختلف سایت پراکنده شود و این سبب افزایش اعتماد گوگل به سایت شما خواهد شد.

 

لینک دهی داخلی چندین مزیت دارد:

 

گزینه ای برای مطالعه بیشتر را در اختیار مخاطبان شما قرار می دهد.

 

به بهبود رتبه بندی شما در مورد کلمات کلیدی خاص کمک می کند.

 

گوگل این لینک های داخلی را بررسی نموده و سایت شما را ایندکس می کند.

 

7- اعتبار

یک سایت معتبر، سایتی است که مورد اعتماد کاربران، صنعت مرتبط، سایر سایت های مشابه و موتورهای جستجو باشد. در طراحی سایت ، معمولاً داشتن یک لینک در یک سایت معتبر برای سئو سایت بسیار ارزشمند است. هرچقدر لینک هایی که در سایت های معتبر دارید بیشتر باشد و هرچقدر تولید محتوای شما با کیفیت تر باشد، احتمال اینکه سایت شما نیز به یک سایت معتبر تبدیل شود بیشتر است.

8- تگ توضیحات و تگ عنوان

داشتن تگ توضیحات لزوماً باعث بهبود سئو سایت و رتبه سایت شما در نتایج جستجو نخواهد شد اما می تواند به افزایش کلیک کاربران بر روی سایت شما (به عنوان نتیجه جستجو) کمک کند.

 

تگ توضیحات صفحات سایت که در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود

 

تگ عنوان، به صورت مختصر و مفید به موتورهای جستجو و بازدید کنندگان می گوید که سایت شما عمدتاً در مورد چیست. اگر کلمات مورد جستجو با کلمات تگ عنوان شما یکی باشد، در زمان نمایش نتایج جستجو این کلمات به صورت برجسته نمایش داده می شوند. شما باید از چند کلمه کلیدی و نام برند خود در تگ عنوان استفاده نموده و موضوع سایت خود را به بهترین نحو برای دیگران توصیف کنید.

9- طرحواره مارک آپ (Schema markup)

 

 

برای جذاب تر کردن سایت خود در نتایج جستجو، می توانید از یک طرحواره مارک آپ در نسخه HTML وبسایت خود استفاده کنید. به این منظور به سایت schema.org مراجعه کنید.

10- تصاویری که برچسب مناسب دارند (تگ Alt)

 

 

برای سئو سایت هنگام استفاده از تصاویر در سایت، هرگز از تگ Alt غافل نشوید. زیرا گوگل نمی تواند تصاویر شما را ببیند ولی می تواند متن تگ Alt را بخواند. بنابراین توصیف کامل و دقیق تصویر در تگ Alt، شانس نمایش آن تصویر در نتایج جستجوی تصویر را افزایش می دهد.

 

استفاده از تگ Alt در بهبود سایت در نتایج گوگل ضروری است

11- محتواهایی که همواره مورد توجه هستند

به جای انتشار تعداد زیادی از محتواهایی که می توانند به یکباره و برای مدت کوتاهی بازدید سایت شما را بالا ببرند، سعی کنید محتواهایی را منتشر کنید که مفیدتر بوده و حاوی پیشنهادات عملی باشند و بتوانند در مورد تنوعی از کلمات کلیدی رتبه سایت شما را در نتایج جستجو بهبود دهند.

 

12- نام دامنه

بهتر است بجای استفاده از زیردامنه ها (sub-domain)، از زیرشاخه ها (sub-directory) استفاده کنید. مثلا chicoteam.com/seo از seo.chicoteam.com بهتر است.

 

بهتر است در نام دامنه از دش (-) استفاده نکنید. مثلا web-chicoteam.com

در مورد پسوند دامنه بر com. و ir. تمرکز کنید و تا جای ممکن سراغ پسوندهای دیگر نروید. اگر مخاطبان و مشتریان هدف شما در ایران هستند، استفاده از دامنه ir. در نتایج گوگل می تواند بی تأثیر نباشد، هرچند آنقدرها هم عامل موثر و قدرتمندی نیست.

برای سئو سایت بهتر ،وجود کلمات کلیدی در نام دامنه خوب است اما باعث می شود گوگل روی محتوای سایت حساس تر شود و اگر کیفیت محتوا خوب نباشد، بیشتر ضرر می کنید.

دقت کنید که سایت شما فقط با www. و یا بدون www. نمایش داده شود. یعنی اگر صفحات شما با www. نمایش داده می شود و آدرس را بدون www. وارد کنید، دوباره به حالت نمایش با www برود. در غیر اینصورت، گوگل آن ها را دو سایت مختلف در نظر می گیرد و این در سئو به ضرر شما تمام می شود.

13- عنوان صفحات و پیوندهای یکتا

اگر می خواهید عنوان مقاله هایتان به طور کامل در صفحه نتایج جستجو نمایش داده شود، باید آن ها در کمتر از 55 کاراکتر خلاصه کنید. این 55 کاراکتر را به زیباترین و جذاب ترین شکل ممکن نوشته و سعی کنید در آن کل مقاله را توصیف کنید (البته غالباً چنین کاری غیر ممکن است). از نوشتن سرفصل ها با هدف جذب کلیک کاربران خودداری کنید و هیچ وقت چیزی را که با محتوای مقاله نامرتبط است به عنوان سر فصل ننویسید.

 

اگر از عنوان مقاله در URL هم استفاده می کنید، دقت کنید که لزومی ندارد همه عنوان در لینک وجود داشته باشد. گوگل هم اظهار داشته که در permalink می توانید از سه یا چهار کلمه استفاده کنید بنابراین باید کلمات کلیدی مهم تر را به کار ببرید. البته ما استفاده از این نوع URL ها را در زبان فارسی توصیه نمی کنیم.

14- نظرات

سامانه ثبت نظرات سایت خود را غیر فعال نکنید. داشتن یک مجموعه فعال از کاربرانی که در مورد پست های شما اظهار نظر می کنند و آن را مفید یا غیرمفید می دانند، نشان دهنده این است که کاربران به قدر کافی به محتوای سایت شما توجه دارند. در هر صورت، حداقل فایده آن این است که سایر کاربران این نظرات را می خوانند. اما در استفاده از سیستم نظرات خیلی هشیار باشید! زیرا ممکن است طعمه استفاده اسپمرها قرار بگیرید و لینک ها مخرب زیادی را در قسمت نظرات شما درج کنند. یک راه حل برای جلوگیری از این خطر این است که لینک های قسمت نظرات را nofollow کنید.

15- سئو محلی

امروزه گوگل نتایج را بر اساس محل استقرار کاربران به آن ها ارائه می دهد. این مسئله به ویژه در مورد کسب و کارهایی که در دنیای واقعی وجود دارند و لازم است اطلاعات آن ها در لحظه برای کاربران نمایش داده شود؛ اهمیت دارد. مثلاً هنگامی که فردی در خیابان در حال قدم زدن است و با استفاده از گوشی تلفن همراه خود، به دنبال رستورانی برای خوردن ناهار می گردد.

 

به منظور بهره مند شدن از سئوی محلی، باید در Google My Business ثبت نام نموده و اطلاعات خود را تکمیل کنید. اطلاعات شما باید دقیق و به روز باشد. مثلاً اطلاعات تماس با شما، ساعات ارائه خدمات توسط شما و ... . البته این موضوع در حال حاضر در دسترس ایرانی ها نیست و شاید هنوز تأثیر چندانی هم در نتایج گوگل در زبان فارسی نداشته باشد، اما می توان پیش بینی کرد که بزودی امکان پذیر و تأثیرگذار می شود.

16- رسانه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه ها اجتماعی یکی از راه های غیرمستقیم سئوسایت  است. باید در همه رسانه های اجتماعی مرتبط با موضوع سایت خود، حضور داشته باشید. زیرا مخاطبان شما نیز احتمالاً در این رسانه ها حضور دارند. نکته دیگر اینکه حضور شما در این رسانه ها نباید صرفاً شامل انتشار محتواهای مورد نظرتان باشد بلکه باید به عنوان یک کاربر واقعی در این رسانه ها حضور داشته باشید و با مردم تعامل کرده رفتاری دوستانه و متقابل داشته باشید.

موتورهای جستجو به دنبال چه چیزهایی نمی گردند؟

روش های تقلب آمیز زیادی برای سئو سایت وجود دارد که ممکن است روش های ساده و آسانی باشند و به نظر برسد که رتبه بندی سایت شما را به طور لحظه ای بهبود می بخشند. اما بهتر است از این روشها برای سئو سایت خود دوری کنید. زیرا در صورت استفاده از این روش ها، گوگل ممکن است سایت شما را جریمه کند. برخی از این روش ها را که به روش های سئو کلاه سیاه نیز معروفند، در نکات پایانی این مطلب مرور می کنیم؛

17- استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن ها

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در صفحات سایت، به ویژه وقتی که این کار خواندنی بودن متن را ضایع می کند، یکی از این روش ها است. در مورد این که آیا گوگل هنوز هم از کلمات کلیدی به عنوان فاکتوری برای رده بندی استفاده می کند یا نه، بحث و اختلاف نظر وجود دارد. اما شک نکنید که استفاده بیش از حد و غیرعادی از کلمات کلیدی، برای سئو مضر است.

18- خرید لینک یا تبادل بیش از حد لینک

به اخذ لینک های بسیار زیاد از سایت های دیگر فکر نکنید! این کار ارزشی ندارد. با ارزش ترین لینک های شما آن هایی هستند که در سایت های معتبر قرار دارند.

19- تبلیغات مزاحم

سئو سایت

هر چیزی که بیش از حد تکرار شود و آرامش خاطر خواننده محتوا را خدشه دار کند و یا باعث کاهش سرعت سایت شود.

20- نرم افزار های واسطه برای گوشی های تلفن همراه

اگر بازدید گنندگانی که بوسیله گوشی تلفن همراه به سایت شما آمده اند، با یک آگهی تمام صفحه برای دانلود اپلیکیشن شما مواجه شوند، گوگل دیگر سایت شما را یک سایت سازگار با موبایل در نظر نخواهد گرفت.

 

گوگل به سازگاری سایت شما با موبایل اهمیت می دهد.

21- محتواهای کپی شده

اگر گوگل یک قطعه محتوای مشابه را در دو جا بیابد؛ خواه در سایت خود شما باشد و خواه در جای دیگری که شما از آن بی اطلاع باشید، برای اعتبار شما خوب نیست. باید حواستان به سایت هایی که به طور اتوماتیک محتوای شما را می دزدند و آن را عیناً منتشر می کنند، باشد.

 

22- متن ها و لینک های مخفی

این ها روش هایی برای تغییر رتبه بندی است که هرچند کاربر اصلاً آن ها را نمی بیند اما احتمال دارد که گوگل آن ها را پیدا کرده و شما را به خاطر استفاده از آن ها، جریمه کند.

 

از نوشتن متن سفید در زمینه سفید، قرار دادن متن در خارج از صفحه نمایش، استفاده از فونت با سایز صفر، پنهان کردن لینک در یک علامت مانند کاما یا نقطه، خودداری کنید.

 

این روزها با توجه به رشد و گسترش روز به روز موبایل های هوشمند و گجت های گوناگون بحث ریسپانسیو کردن یک سایت یا به زبان ساده تر هماهنگ کردن نمایش یک سایت در صفحه موبایل یا تبلت، در طراحی سایت هر روز داغ تر از قبل می شود.

 

اما آیا طراحی ریسپانسیو روی سئو سایت تاثیر می گذارد؟

 

برای جواب به این سوال باید در نظر داشته باشیم که در سئو سایت، استفاده از تلفن همراه به کاربران این امکان را می‌دهد تا زندگی معمول و رایج قبلی شان را رها کنند و به سبک زندگی دیگری روی بیاورند: مثلاً مردم می توانند از تلفن همراه به عنوان دستگاه پخش موسیقی استفاده کنند و موسیقی‌های مورد علاقه خودشان را حتی به صورت مستقیم از اینترنت گوش کنند. تلفن همراه امکانات ویژه ای را در تجربه‌های زیبا شناختی به‌وجود می‌آورد: با استفاده از دوربین تلفن همراه، مردم همیشه به دنبال سوژه‌هایی ناب می گردند. در نهایت تلفن همراه پس از مدتی، جزئی از زندگی روزمره آنها می‌شود.اما همه می دانیم که این پایان ماجرا نیست و هر روز سبک زندگی مردم با موبایل بیشتر هماهنگ می شود.

 

گرد آورنده :گروه شیکو

آمار سایت

Website Traffic

اطلاعات مراجعه کننده

افراد آنلاین

Online Countries

xx

نقشه سایت

Please publish modules in offcanvas position.